Приватні виконавці УкраїниЄдиний портал приватних виконавців

Як відбувається стягнення грошових коштів та майна боржника

В рамках виконавчого провадження для виконання рішення суду до грошових коштів та майна боржника може бути застосована процедура примусового стягнення. До таких заходів державний чи приватний виконавець звертається у тому випадку, коли боржник самостійно не виконує рішення суду, зокрема відмовляється закрити свої боргові зобов’язання або передати у власність вказані в рішенні суду речі.

Стягнення проводиться на суму, еквівалентну борговому зобов’язанню плюс погашення судових витрат. Якщо після задоволення вимог заявника і виплати судових витрат в розпорядженні виконавця залишаються кошти або майно боржника, то вони підлягають поверненню.

Стягнення грошових коштів.

Примусове стягнення грошових коштів є пріоритетним, і застосовується для того, щоб закрити фінансові зобов’язання боржника без необхідності вилучати майно.

Під грошовими коштами розуміють готівкові кошти в національній та іноземній валютах, кошти на розрахункових і депозитних рахунках в банку, цінні папери. В першу чергу стягненню підлягають заощадження в гривнях, потім настає черга іноземної валюти і цінних паперів.

Стягнення, що направлено на готівкові кошти проводиться за умови, що боржник передає їх добровільно. Дана процедура не дає права на обшук і вилучення готівки. Такі засоби можуть застосовуватись тільки за власним бажанням суду із залученням співробітників правоохоронних органів. Сам же виконавець в праві повідомити відповідача стосовно стягнення, яке проводиться і отримати з нього кошти, які той зможе передати самостійно.

Що стосується коштів на банківських рахунках, то виконавець звертається до фіскальної служби і безпосередньо в самі банки, для виявлення заощаджень і накладення на них арешту. Арешту підлягають рахунки юридичних і фізичних осіб. Якщо підприємець ліквідував свою компанію, але на ній залишились боргові зобов’язання, то стягнення може бути звернено на його особисті заощадження. При накладенні арешту на банківські рахунки дане рішення діє на всі рахунки боржника, тобто навіть на ті, які не були виявлені під час перевірки або відкриті після проведення виконавчої дії.

Стягнення грошових коштів може бути застосовано на визначений період у вигляді проценту від заробітної плати, що отримується, доходів від підприємницької діяльності, дивідендів з банківських вкладів і т.д.. Для здійснення такої процедури необхідне відповідне рішення суду. Якщо мова йде про виплату заробітної плати, то виконавець звертається до роботодавця боржника, щоб той переводив частину грошей на рахунок заявника.

Звернення стягнення на майно

Існують визначені правила, яких зобов’язані дотримуватись співробітники виконавчої служби або приватні виконавці, під час звернення стягнення на майно.

  1. Спочатку стягнення звертається на електричне приладдя, побутову техніку, транспортний засіб та інше рухоме майно. Також, в першу чергу, боргові зобов’язання закриваються шляхом реалізації дорогоцінностей, предметів мистецтва та аналогічних речей.
  2. До стягнення нерухомості можна звернутись за умови, що у боржника немає інших активів для виконання рішення суду. В такому випадку спочатку реалізуються земельні ділянки та будівлі не житлового призначення, наприклад сад чи гараж. В останню чергу стягнення звертається на дім чи квартиру, в яких боржник або члени його сім’ї проживають на постійній основі.
  3. Накладати арешт з наступним зверненням стягнення на житлову нерухомість заборонено, якщо боргові зобов’язання менші, ніж тридцять мінімальних заробітних плат.
  4. Боржник має право самостійно визначати майно, яке буде реалізовано на аукціоні для погашення боргу. Це допускається в рамках виконавчого провадження, за умови, що не порушує нічиїх інтересів та не ускладнює виконання рішення суду.
  5. Кошти, що залишились після аукціону і погашення заборгованості, повертаються боржнику з вирахуванням судових витрат.

Для того, щоб боржник не перешкоджав стягненню майна, на нього накладається арешт. Ця процедура застосовується для того щоб:

  • Вилучити майно на зберігання з метою його подальшої реалізації і для погашення боргових зобов’язань.
  • Вилучення з метою передачі конкретного майна заявнику, якщо таке рішення виніс суд.
  • Арешт майна на час судового розгляду, щоб відповідач не мав можливості продати, пошкодити або іншим чином вивести конкретне майно за межі відкритого господарського спору.

Боржник може звернутись до виконавця з проханням залишити арештоване майно у нього на зберіганні, в тому числі з правом часткового використання, на час провадження. Виконавець може задовольнити це прохання, якщо воно не призводить до ускладнення виконання рішення суду та не протирічить інтересам заявника.

Як відбувається стягнення грошових коштів та майна боржника
Як відбувається стягнення грошових коштів та майна боржника400600
Приватні виконавці Україниг. Киев+38 (---) ---------
Приватні виконавці України150250
2017-05-22https://vykonavec.com/publikaciyi-yak-vidbuvaietsya-styagnennya-groshovih-koshtiv-ta-mayna-borzhnika
Оцінка: 
Голоси відсутні